fbpx

NA JAKIE ELEMENTY NALEŻY ZWRÓCIĆ UWAGĘ PODCZAS UKŁADANIA PODŁOGI DREWNIANEJ NA POSADZCE Z OGRZEWANIEM PODŁOGOWYM?

Pytanie: Na jakie elementy należy zwrócić uwagę podczas układania podłogi drewnianej na posadzce z ogrzewaniem podłogowym?

 

Odpowiedź: Warunkiem przystąpienia do układania desek na ogrzewaniu podłogowym jest sporządzony i podpisany przez wykwalifikowaną ekipę montażową protokół z wygrzewania posadzki grzewczej. Jeśli po procesie wygrzewania wylewki nastąpiła przerwa w działaniu ogrzewania, na kilkanaście dni przed montażem należy ustawić ogrzewanie na 21°C (70°F) i w tej temperaturze montować podłogę. Proces wygrzewania wylewki należy wykonywać również w okresie letnim. Wygrzewanie wylewki dotyczy tylko i wyłącznie montażu podłogi na wodnym systemie ogrzewania podłogowego. 

W celu zapewnienia prawidłowego montażu podłogi warto dopilnować, aby w czasie montażu i użytkowania wilgotność podłogi nie wykraczała poza dopuszczalny zakres. Dla Deski Barlineckiej jest to 7% ± 2%.

W celu uzyskania optymalnej temperatury po montażu zaleca się utrzymanie jej na poziomie 21°C (70°F) przez pierwsze 48 godzin, a następnie zwiększanie o 1-2 stopnie dziennie. Granicą, powyżej której nie powinno się ustawiać ogrzewania, jest 29°C (84°F) na powierzchni deski. Niezależnie od zastosowanego systemu grzewczego przez cały rok w pomieszczeniu musi być utrzymana wilgotność względna w granicach 45% – 60%.

Wilgotność wylewki nie powinna przekroczyć:

• 1,8% dla wylewek cementowych mierzonych metodą CM,

• 0,5% dla wylewek anhydrytowych mierzonych metodą CM.

Podłogi drewnianej na ogrzewaniu podłogowym nie wolno przykrywać dywanami. Meble ustawiane na ogrzewaniu podłogowym, np. kanapy, powinny mieć nóżki o min. 10 cm wysokości.

Podczas montażu pływającego bezpośrednio na wylewkę zaleca się położyć folię izolacyjną. Folię montujemy na zakładkę o szerokości 20 cm i sklejamy taśmą.

W okresie grzewczym mogą wystąpić szczeliny włosowe pomiędzy deskami na skutek minimalnej pracy drewna.

Na koniec sezonu grzewczego temperatura powinna być stopniowo obniżana o ok. 1°C lub 2°C na dobę.

Zobacz, w jaki sposób zmierzyć wilgotność wylewki