fbpx

Beton architektoniczny

Industrialne elementy coraz częściej wkraczają do naszych wnętrz. Co ważne, można zauważyć je nie tylko w loftach, ale i w zwykłych mieszkaniach. Najlepszym dowodem na to jest beton architektoniczny, który cieszy się ogromną popularnością. Jak wykorzystać go w aranżacji? Czy położenie betonu architektonicznego jest trudne?

Planujesz zaaranżować wnętrze z zastosowaniem betonu architektonicznego? Jeśli tak, to z pewnością zastawiasz się, jaki materiał wybrać. Od klasy i porowatości betonu zależy to, jak będzie prezentował się na ścianie. Ponadto mieszanki różnią się od siebie kolorem oraz występowaniem przebarwień. Ważne, aby do wnętrz wybierać beton o wysokiej wytrzymałości i klasie ekspozycji. Równie ważne dla efektu końcowego, co rodzaj mieszanki, jest jakość jej położenia oraz wykonanie odpowiedniego deskowania.

BETON ARCHITEKTONICZNY W SALONIE – CZY WARTO?

Beton architektoniczny to jeden z najpopularniejszych materiałów wykończeniowych. Stosuje się go zwłaszcza we wnętrzach użyteczności publicznej oraz w budynkach mieszkalnych. Jest nie tylko estetyczny, ale i wytrzymały oraz łatwy do utrzymania w czystości. Najlepiej sprawdza się w aranżacjach w stylu industrialnym, nowoczesnym i minimalistycznym. Beton architektoniczny w salonie rzadko jest eksponowany na wszystkich ścianach. Zazwyczaj pokrywa tylko wybrane elementy przestrzeni, np., obszar za meblami wypoczynkowymi czy ścianę, na której jest kominek. Beton architektoniczny w salonie można zaplanować już na etapie budowy nieruchomości, tak by wyeksponować ścianę. Dobrym pomysłem będzie także obłożenie ściany płytami betonowymi.

BETON ARCHITEKTONICZNY – PŁYTY, KTÓRE MOŻNA PRZYMOCOWAĆ DO ŚCIANY

Czy betonem architektonicznym można wykończyć wnętrza w blokach albo szeregach? Bez problemu. Wtedy, zamiast budować ścianę z odpowiedniej mieszanki, lepiej przymocować do niej elementy dekoracyjne. Beton architektoniczny w płytach można kupić w sklepach budowlanych. Przymocowuje się go do ścian za pomocą kotew. Na rynku dostępne są płyty w różnych odcieniach szarości o wielu porowatościach. Dzięki temu można łatwo dostosować rodzaj materiału do własnych potrzeb aranżacyjnych. Warto przy tym zaznaczyć, że dostępne w sklepach panele betonowe są dość duże i mają zwykle 120 × 60 cm. Są przy tym cienkie – mają około 1,5 cm grubości, a więc nie zmniejszają w zauważalnym stopniu metrażu pomieszczenia.

POZNAJ PODŁOGI BARLINEK: