fbpx

Styl zakopiański

Sielskie krajobrazy ośnieżonych gór, a na ich tle drewniane domy bogate w rzeźbione detale. To widoki, które budzą pozytywne emocje. Czy może być coś przyjemniejszego niż wejście do środka i wypicie przed kominkiem kubka herbaty z prądem? Jeśli lubisz góralskie klimaty, styl zakopiański może przypaść Ci do gustu. Łatwo możesz przenieść go do domu lub mieszkania. Jak to zrobić?

Zdjęcie udostępnione jest na licencji Creative Commons

STYL ZAKOPIAŃSKI WNĘTRZA Z DUSZĄ

Styl zakopiański łączy w sobie to, co naturalne z nutką artystycznej fantazji. Za jego twórcę uważa się samego Stanisława Witkiewicza – wszechstronnego artystę oraz teoretyka sztuki. Dominująca cechą wyróżniająca styl zakopiański są wyraźne inspiracje sztuką ludową. Jest nieco eklektyczny i łączy w sobie secesję z tradycyjną, góralską architekturą. Co ważne, to typowo polski prąd, który nie czerpie z zagranicznych estetyk. Jakie są charakterystyczne cechy stylu zakopiańskiego? W przeciwieństwie do rustykalnych chat, pomieszczenia budynków w stylu zakopiańskim są duże, jasne, przestronne i wygodne. Najlepszym przykładem są tu secesyjne wille, które można podziwiać w stolicy Tatr. Warto zaznaczyć, że nie są to domy do regularnego mieszkania, tylko budowane z myślą o wypoczynku i wczasowiczach. Zgodnie z pomysłem Witkiewicza drewniane wille były stawiane na betonowej podmurówce i kryte spadzistym dachem. Zewnętrzną elewację, dachy, przestrzeń nad drzwiami i oknami, do dziś zdobi wiele rzeźbionych ornamentów, nawiązujących do ludowych wzorów. Architektura w stylu zakopiańskim zyskała dużą popularność i można spotkać ją już nie tylko w Tatarach.

Styl zakopiański wg. Witkiewicza. Zdjęcie ze zbiorów Muzeum Tatrzańskiego Zakopanem

STYL ZAKOPIAŃSKI MEBLE I DODATKI, KTÓRE TWORZĄ KLIMAT

Jak dziś prezentuje się styl zakopiański? Wnętrza zdobione są przede wszystkim naturalnym drewnem, które znajduje się na ścianach i na podłodze, a nawet na suficie. Powałę zdobią też drewniane bale. Centralnym miejscem pomieszczenia jest duży murowany kominek, który cechuje minimalizm formy. Z resztą ta cecha jest kolejnym wyznacznikiem stylu zakopiańskiego. Meble także są proste, rzeźbione z drewna i utrzymane w ludowej estetyce. We wnętrzach w stylu zakopiańskich można zobaczyć krzesła z oparciami zdobionymi rzeźbieniem, lustra w grubych drewnianych ramach, drewniane ławy ustawione pod oknami oraz rustykalne zegary i kredensy z rzeźbionymi drzwiczkami. Warto zaznaczyć, że styl zakopiański to przede wszystkim drewno. We pomieszczeniach nie ma miejsca na wiele tkanin czy dywanów – wyjątkiem są lekkie zasłony w oknach. Dziś, styl zakopiański we wnętrzach nie zawsze jest tak surowy. Architekci czasem przełamują naturalne materiały nowoczesnymi elementami, takimi jak szkło, tapeta lub pomalowany tynk strukturalny.

POZNAJ PODŁOGI BARLINEK: