DOM W STYLU RUSTYKALNYM. ROZKOSZUJ SIĘ SPOKOJEM WSI.
Dom w stylu rustykalnym w każdym regionie wygląda nieco inaczej. Wszystko, dlatego że styl ten czerpie z lokalnych tradycji. Sielskie, bezpieczne wnętrza pomagają odzyskać harmonię, a wiekowe, masywne sprzęty sprawiają, że pomieszczenia stają się przytulne i bezpieczne.
Stare lub postarzane drewno to materiał najczęściej wykorzystywany w domu w stylu rustykalnym. Deski pokrywają ściany, stylizowane belki zdobią sufit, a pod stopami czuje się ciepłe drewniane deski drewniane, które harmonizują całe wnętrze. Deski mogą być jasne, ciemne, ważne by nie były lakierowane na wysoki połysk. Tutaj bardzo ważna jest naturalność. Alternatywnie ściany może zdobić nierówny bielony tynk lub tapeta w klasyczne wzory. Bardzo efektownie wygląda wyeksponowanie cegieł albo kamienia w przedpokoju lub salonie, np. w okolicach kominka lub ozdobnego pieca kaflowego.
W domu w stylu rustykalnym, z drewna wykonane są także masywne meble. Sprzęty zwykle są lakierowane lub bejcowane, tak aby jak najbardziej widoczny był rysunek słojów. Dodatkowo mogą zdobić je ryflowania i rzeźbienia. W domu urządzonym w sielskiej estetyce może panować różnorodność. Nic nie szkodzi, kiedy w kuchni lub salonie zostaną zestawione ze sobą różnej wysokości meble, w nieco innych odcieniach kolorystycznych. Taki świadomie wykorzystany nieład może podkreślić rustykalny charakter wnętrz. Odpowiednie sprzęty znajdziesz nie tylko w ofercie firm meblarskich. Z powodzeniem możesz szukać ich także na targowiskach staroci i w antykwariatach.
Domy i dworki na dawnej wsi urządzane były z wykorzystaniem surowców, które można było łatwo pozyskać z okolicznych pól, lasów i łąk. Dlatego to właśnie z naturalnych materiałów powinny być wykonane ozdoby i dodatki. Znajdzie się tu miejsce na meble, żyrandole i świeczniki z kutego żelaza. Ściany i sufit mogą zdobić plecione chodniki w barwach ziemi lub naturalne skóry i trofea myśliwskie. Mogą na nich wisieć także obrazy przedstawiające przodków albo malarstwo ludowe. Wazony oraz bibeloty wykonane są zwykle z ceramiki, szkła lub metalu.
Dawne przedmioty w domu w stylu rustykalnym zyskują nowe funkcje. Umiejętnie wykorzystane, będą nie tylko efektownie budować klimat pomieszczeń, ale także z powodzeniem spełnią funkcję użytkową. Dlatego szperając na strychu w domu dziadków lub na targu staroci pomyśl o tym, co mogłoby dopełnić aranżację. Najlepsze są proste pomysły. Kanka na mleko lub drewniane puszki mogą stać się wazonem, a odpowiednio przerobiona lampka naftowa będzie interesującym elementem oświetlenia.