MIESZKANIE W STYLU RETRO. POCZUJ KLIMAT MINIONYCH LAT.
Mieszkanie w stylu retro trudno zaaranżować w bloku, choć nie jest to niemożliwe. O wiele lepiej nada się do tego lokal w kamienicy. Wszystko dlatego, że wnętrza powinny być jasne i pełne przestrzeni – często salon przechodzi tu płynnie w jadalnię i kuchnię. Podpowiadamy, jak urządzić mieszkanie w tej estetyce.
Wystrój mieszkania w stylu retro jest harmonijny i intrygujący. Wiele pomysłów przeniesionych jest tu z lat 60. 70. i 80. Oprócz nowoczesnych mebli znajdzie się tu miejsce na sprzęty sprzed kilkudziesięciu, a nawet kilkuset lat. Bez obaw może łączyć ze sobą różne style. Ważne jedynie, aby retro mieszkanie było urządzone z dużą konsekwencją, według spójnej wizji. Jego motywem przewodnim może stać się film albo muzyka. Wystrój można dobierać także według klucza, w którym nowoczesność łączy się z estetyką jednego, konkretnego okresu, np. szalonych lat 60.
Jak urządzić intrygujące mieszkanie? Retro kuchnia to połączenie klasyki i nowoczesności. Pomieszczenie jest funkcjonalne i dobrze oświetlone. Mogą stanąć tu nowoczesne meble z frontami wykończonymi na wysoki połysk lub jasne szafki w stylu angielskim. Jeśli pomieszczenie jest duże, można zdecydować się na ustawienie w nim wyspy kuchennej. Ważne, aby charakter aranżacji podkreślały detale. W mieszkaniu w stylu lat 70. może być to stare radio, syfon i charakterystyczne grafiki. W pomieszczeniu w barokowej stylistyce sprawdzą się natomiast wzorzyste płytki i ręcznie malowana porcelana.
Salon w mieszkaniu w stylu retro to przestronna przestrzeń, w której stoi wygodna sofa i fotele. Wnętrze urządzone jest na zasadzie kontrastu, w którym meble eksponowane są zawsze na tle ścian. Podłoga to drewniane deski, takie najlepiej szerokie. Im więcej na nich cech prawdziwego drewna, tym lepiej. Naturalność jest bardzo ważna, bo z biegiem lat każdy element zyskuje duszę. Aranżację należy dopełnić starannie dobranymi dodatkami, które nadadzą charakteru retro mieszkaniu. Może być to jeden silny akcent – np. barokowa sofa lub kilka mniejszych przedmiotów, rozmieszczonych w różnych częściach pomieszczenia – PRL-owski fotel, adapter i maszyna do pisania.