UKŁADANIE DESKI BARLINECKIEJ METODĄ PŁYWAJĄCĄ Z ZAMKIEM CZOŁOWYM BARCLICK
Drewniana deska warstwowa to produkt wykonany w 100% z drewna. Konstrukcja tej deski jest bardzo odporna na zmiany temperatury i wilgotności. Nie jedna lecz trzy warstwy drewna ułożone w konstrukcji krzyżowej nadają jej dużą stabilność wymiarową. Każda Deska Barlinecka to produkt gotowy z wykończoną warstwą wierzchnią nadającą się do użytkowania bezpośrednio po ułożeniu.
ZOBACZ CZYM NALEŻY SIĘ KIEROWAĆ DOBIERAJĄC PODKŁAD DO DREWNIANYCH PODŁÓG WARSTWOWYCH BARLINKA? >>>
MONTAŻ DESKI BARLINECKIEJ
Każdy kto posiada odrobinę zapału do majsterkowania jest w stanie zamontować podłogę samodzielnie. Przed montażem drewnianych podłóg warstwowych powinny być zakończone wszystkie prace mokre na powierzchni ścian, sufitów, poddasz takie jak: gruntowanie, szpachlowanie, malowanie czy nakładanie tynków dekoracyjnych. Wilgotność podłoża cementowego nie powinna być większa niż 2%, anhydrytowego do 0,5%, drewnianego do 8%. Wilgotność względna powietrza w zakresie 45% do 60% a temperatura powietrza od 18 do 24 °C (64 °F do 75 °F). Wilgotność drewnianej deski warstwowej od 5% do 9%.
DESKA BARLINECKA MONTAŻ KROK PO KROKU
1.
Do montażu deski barlineckiej potrzebne będą narzędzia:
1. łapa montażowa
2. drewniany dobijak
3. piła ręczna lub mechaniczna
4. miara, ołówek
5. nożyk do cięcia
2.
Układanie deski barlineckiej można zrobić na każdym suchym i równym podłożu. Przed montażem podłoże należy odkurzyć a nierówności podłoża wyrównać szpachelką
3.
Przed montażem deski barlineckiej należy sprawdzić nierówności podłoża. Nie powinny być większe niż 3mm na długości 2m.
4.
Pamiętajmy, żeby deska aklimatyzowała się w miejscu montażu w fabrycznym opakowaniu przez minimum 48 godzin przed jej położeniem. W tym czasie drewniana podłoga zaaklimatyzuje się do warunków w jakich będzie montowana i aklimatyzowana.
5.
Po odkurzeniu wylewki musimy rozłożyć podkład, na którym położymy naszą podłogę np. naturalny korek w rolce. Pamiętajmy żeby zostawić odstęp pomiędzy korkiem a ścianą ok. 10mm. Pomiędzy sąsiednimi pasami maty korkowej zostawiamy 2-3mm szczelinę. Analogicznie postępujemy przy innych materiałach podkładowych np. płytach ze sprasowanych naturalnych włókien drzewnych. Jako podkład pod deskę podłogową zaleca się stosowanie materiałów podkładowych z oferty Barlinka. Dopuszcza się podkłady innych producentów, o ile producenci tych materiałów dopuszczają w karcie technicznej produktu / w instrukcji montażu lub w innych dokumentach ich zastosowanie jako bezpośredni podkład pod podłogę drewnianą warstwową montowaną w systemie pływającym.
6.
O kierunku układania deski barlineckiej decydują wymiary pomieszczenia i kierunek padania promieni słonecznych. Jeżeli żadna ze ścian pomieszczenia nie przekracza 8m, zalecamy montaż deski barlineckiej wzdłuż kierunku padania promieni słonecznych, czyli prostopadle do najbardziej nasłonecznionego okna w pomieszczeniu. W przypadku wymiarów większych niż 8 m lub pomieszczeń długich i wąskich, np. korytarzy, deski układamy zawsze wzdłuż dłuższego boku.
7.
Paczki z deskami rozcinamy nożykiem od spodu, żeby nie uszkodzić warstwy licowej deski.
8.
Jak układać Deskę Barlinecką? Pamiętamy, że drewniana deska warstwowa to 100% drewna i każda ma niepowtarzalny wygląd. Przed montażem należy rozłożyć deski i zaplanować wzór podłogi. Po tej czynności możemy przystąpić do montażu.
9.
W deskach pierwszego pasa podłogi obcinamy na pilarce wystające pióro. Pozwoli to na prawidłowe wykonanie dylatacji, czyli szczeliny przyściennej.
10.
Kładziemy pierwszą deskę a dzięki klinom dylatacyjnym zostawiamy przy każdej ze ścian szczelinę o szerokości 10mm.
11.
Kolejną deskę dokładamy krótką krawędzią do czoła pierwszej i za pomocą dobijaka łączymy je w jeden pas podłogi.
12.
Ostatnią deskę w pierwszym pasie podłogi docinamy tak, aby po jej zamontowaniu została szczelina dylatacyjna o szerokości 10mm. Tak przyciętą deskę, dokładamy zamkiem czołowym do deski poprzedniej i za pomocą łapy montażowej dobijamy.
13.
Odciętą częścią deski rozpoczynamy montaż drugiego pasa podłogi. Wkładamy go w zamek pod kątem ok. 20°-30°
14.
Za pomocą dobijaka i młotka dobijamy deskę na krawędzi wzdłużnej.
15.
Podobnie postępujemy przy montażu kolejnych pasów podłogi.
16.
Montaż ostatniego pasa podłogi wykonujemy odmierzając szerokość deski z uwzględnieniem dylatacji od ściany 10mm.
17.
Deskę dobijamy wykorzystując łapę montażową.
18.
Szczelinę dylatacyjną pomiędzy płytkami ceramicznymi a podłogą drewnianą oraz w ościeżnicy drzwiowej maskujemy specjalną listwą drewnianą. Montując podłogę w ościeżnicy drzwiowej obowiązkowo zostawiamy szczelinę dylatacyjną.
19.
Po zamontowaniu listew przypodłogowych nasza podłoga jest gotowa do użytkowania.