MONTAŻ DESKI BARLINECKIEJ (DESKI PODŁOGOWEJ) NA KLEJ
Zakupione paczki podłóg drewnianych należy złożyć poziomo w pomieszczeniu w którym będzie układanie deski barlineckiej, na okres min. 48 godzin, bez rozpakowywania. Wilgotność podłoża cementowego powinna wynosić do 2% a anhydrytowego do 0,5% mierzone metodą CM. Wilgotność względna powietrza powinna być w przedziale od 45% do 60% a temperatura podczas montażu i użytkowania pomiędzy 18°C a 24°C (64,4°F a 75,2°F).
UKŁADANIE DESKI BARLINECKIEJ NA KLEJ
Każdy kto posiada odrobinę zapału do majsterkowania jest w stanie zamontować podłogę samodzielnie. Przed montażem drewnianych podłóg warstwowych powinny być zakończone wszystkie prace mokre na powierzchni ścian, sufitów, poddasz takie jak: gruntowanie, szpachlowanie, malowanie czy nakładanie tynków dekoracyjnych.
Celem montażu podłogi drewnianej na klej jest jej unieruchomienie i trwałe związanie jej z podłożem tak aby w przyszłości, w trakcie jej wieloletniego użytkowania i różnorodnych obciążeń podłogi, nie powstała żadna usterka. Podłoga drewniana klejona jest znacznie prostsza do renowacji – szlifowania. Montaż na klej podłogi drewnianej zwiększa komfort akustyczny w pomieszczeniu, podłoga jest cicha i mniej słyszalne są odgłosy chodzenia.
Montaż parkietu poprzez przyklejenie go do podłoża należy powierzyć profesjonalnej firmie parkieciarskiej. Samodzielny montaż może skutkować uszkodzeniem parkietu, pobrudzeniem parkietu klejem, powstaniem błędów montażowych. Nie można stosować klejów rozpuszczalnikowych i dyspersyjnych. Zaleca się kleje jednoskładnikowe typu np. : PU (poliuretanowe), MS (silanowe), MSP (MS polimer) przeznaczone do drewnianych podłóg warstwowych wykończonych fabrycznie
UKŁADANIE DESKI PODŁOGOWEJ NA KLEJ
W przypadku montażu podłogi drewnianej na klej nie układa się żadnego podkładu. Jedynym elementem między podłożem, a deską podłogową jest klej.
Podobnie jak w montażu pływającym, zaczyna się od przygotowania podłoża. Należy zadbać o jego równość, zmierzyć czy posiada odpowiednią wilgotność oraz sprawdzić jego wytrzymałość.
Podłoże pod deski warstwowe powinno spełniać następujący warunek wytrzymałościowy:
– wytrzymałość podkładu na rozciąganie 1.2 N/mm2
Do układania podłogi drewnianej na klej potrzebne są narzędzia, z tą jednak różnicą, że dodatkowym narzędziem będzie szpachla zębata (tu zaleca się szpachlę B11, w której rozstaw między zębami wynosi dokładnie 11 mm). Wydajność kleju przy zastosowaniu szpachli o takim rozstawie zęba to ok. 1 do 1,2 kg/m2.
Nie można stosować klejów rozpuszczalnikowych i dyspersyjnych. Zaleca się kleje jednoskładnikowe typu : PU (poliuretanowe), MS (silanowe), MSP (MS polimer) przeznaczone do drewnianych podłóg warstwowych wykończonych fabrycznie.
Mając tak przygotowane podłoże należy przystąpić do jego gruntowania. Grunt trzeba przygotować zgodnie z zaleceniem producenta. Przy pomocy wałka malarskiego należy nakładać go równomiernie na podłoże, unikając pozostawiania kałuż. W przypadku użycia gruntu Barlinka klejenie można rozpocząć po upływie od 120 do 150 minut.
KLEJ DO DESKI BARLINECKIEJ
Na tak przygotowane podłoże nanieść klej (np. klej z oferty Barlinka – jednoskładnikowy Barlinek 1K 950, o odpowiednio elastycznej spoinie) szpachlą zębatą B11, starannie wmasowując go w podłoże. Na koniec należy uformować ząb kleju w taki sposób, by nadmiernie go nie spłaszczyć. Klej należy nanosić na podłoże przygotowując go nie więcej niż po ok. 2 rzędy. Po przyklejeniu desek podłogowych, trzeba docisnąć je do podłoża, co w praktyce oznacza np. ułożenie na podłodze w kilku miejscach pomieszczenia pozostałych paczek – tak dociskając podłogę, ma się pewność, że w każdym miejscy jednakowo się przyklei, a klej będzie przylegał do całej spodniej warstwy podłogi.
UKŁADANIE DESKI PODŁOGOWEJ NA KLEJ
Jednoskładnikowy klej poliuretanowo-silanowy, łączący w sobie zalety klejów poliuretanowych z silianowymi. Jest odpowiedni do klejenia deski podłogowej warstwowej, deski podłogowej litej, mozaiki parkietowej, parkiety tradycyjnego, warstwowego, przemysłowego 16-22 mm, egzotycznego łączonego na pióro i wpust. Klej można stosować na jastrychach cementowych i anhydrytowych, betonie, oraz przeszlifowanych OSB. Nadaje się na ogrzewanie podłogowe. Nie zawiera rozpuszczalników, jest elastycznych po związaniu, ale przede wszystkim bezpiecznych dla podłogi gotowej lakierowanej lub olejowanej, ponieważ zabrudzenia tym klejem można usunąć bez szkody dla podłogi nawet po kilku dniach. Klej należy stosować wyłącznie wewnątrz budynków.
KLEJENIE DESKI BARLINECKIEJ – ZALETY
- cicha podłoga – najefektowniej pochłania dźwięki uderzeniowe
- możliwość układaniach na dużych powierzchniach, bez konieczności stosowania dylatacji
- klejenie zaleca się również w przypadku montażu podłogi na ogrzewaniu podłogowym, w myśl zasady „im mniej pod deską tym łatwiej przenika ciepło”
- podłogę klejoną łatwiej poddawać renowacji – szlifowaniu